FAQ

JAK PRZYGOTOWAĆ PLIK DO DRUKU?

1. NOSNIKI:
Państwa prace mogą zostać dostarczone  na pamięci USB, wysłane przez stronę wetransfer.com lub zapisane bezpośrednio na serwer FTP (po otrzymaniu loginu i hasła dostępu od działu obsługi klienta)

2. FORMATY PLIKÓW:
Dla bitmap i zdjęć najlepszym formatem do zapisu jest TIFF z kompresją LZW w skali 1:1. Pozwoli to na zachowanie dobrej jakości przy niewielkim rozmiarze pliku. Przy plikach wielkoformatowych, w celu zmniejszeniu objętości pliku polecamy zapis jako JPG z kompresją jakości (w rozdzielczości uzależnionej od wielkości docelowego wydruku – wg tabeli poniżej) 

Dla grafiki wektorowej najlepsze będą PDFy lub EPS-y (Postscript Level 2/CMYK/tekst jako krzywe).

Dopuszczalne jest dostarczanie plików w formacie .cdr  (w maksymalnej wersji CorelDraw X5) lub .ai (w maksymalnej wersji Adobe Illustrator CS6). 
Muszą być jednak spełnione następujące warunki:
a) wszystkie teksty zamienione na krzywe
b) dodatkowo plik poglądowy w formacie .jpg 
c) kolory w CMYK (dotyczy głównie zdjęć/fotografii użytych w projekcie)

3. ROZDZIELCZOŚĆ PLIKÓW:
Zastosowana rozdzielczość powinna wynosić od 30 do 150 dpi w zależności od wielkości grafiki i jej przeznaczenia.  Dla wydruków przeznaczonych do wnętrz, które będą czytane z bliska rozdzielczość nie powinna być  mniejsza niż 150 dpi. W pozostałych przypadkach można sugerować się tabelą:


4. KOLORY:

W przypadku, gdy Państwa prace zlecane do produkcji zawierają określone wytyczne (np. kolory firmowe, kolorystyka fotografii, kolory Pantone lub inne) prosimy o dołączenie wydruku próbnego w postaci proofa. Pliki do druku powinny być zapisane w trybie kolorystycznym CMYK, bez użycia jakichkolwiek profili. 

5. PANELOWANIE/DZIELENIE :
Prace, które przekraczają wymiar dostępnych mediów, dzielone są na części przez nasz dział DTP. Jeżeli klient nie określi sposobu dzielenia prac, w większości przypadków dzielone są na równe części z odpowiednią zakładką, np.: 2-5 cm.

6. NAZWY PLIKÓW:
W nazwie pliku prosimy zawrzeć nazwę druku, wielkość wydruku (uwzględnić jednostkę miary np. mm, cm, ,m) oraz nakład, np.:
– “plakat_50x70cm_2szt.tif” 
– “baner_300x100cm_1szt.eps”

JAKIE OFERUJEMY RODZAJE I METODY DRUKU?

Dysponujemy dobrze wyposażonym parkiem maszynowym.
Maszyny które posiadamy pozwalają nam drukować w kilku metodach, są to m.in:
– druk UV
– druk cyfrowy małoformatowy
– druk cyfrowy wielkoformatowy

CZYM JEST DRUK SOLWENTOWY?

Druk solwentowy to metoda wydruku na ploterze atramentowym,
w której tradycyjne atramenty na bazie wody zastąpione zostały przez pigmentowe atramenty solwentowe, bazujące na rozpuszczalnikach organicznych. Prace wykonane w ten sposób zyskują wieloletnią odporność na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Materiały wydrukowane atramentami solwentowymi nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia czy laminowania. Druk solwentowy wykorzystuje się do druków wielkoformatowych, przeznaczonych zarówno do ekspozycji 
na zewnątrz jak i wewnątrz. Technologia ta pozwala także na druk banerów, transparentów i flag.

CZYM JEST DRUK CYFROWY?

Druk cyfrowy to nowoczesna metoda umożliwiająca druk niskonakładowy w relatywnie krótkim czasie. Stanowi idealne rozwiązanie dla drukowania zdjęć oraz wielobarwnych motywów. Technologia cyfrowa, która wykorzystywana jest w maszynach drukujących, umożliwia druk bezpośrednio z pliku. W ten sposób można wyeliminować czasochłonne naświetlanie klisz, blach drukarskich i kalibrowanie maszyn. Niewątpliwie, druk cyfrowy zyskał ogromną popularność dzięki szybkiej produkcji materiałów w niewielkich nakładach.

CZYM JEST DRUK UV

Druk UVto metoda wydruku z zastosowaniem specjalnych farb utrwalanych promieniami UV. Nowoczesna technika drukowania projektów graficznych na powierzchniach płaskich cechuje się wysoką trwałością oraz fotograficzną jakością. Druk UV znacznie skraca czas schnięcia zadrukowanych materiałów, co znacznie skraca czas produkcji. Warto zaznaczyć, że atramenty UV są praktycznie bezwonne, a co za tym idzie mogą być bez żadnych konsekwencji wykorzystywane w pomieszczeniach. Druk UV znalazł zastosowanie przy produkcji materiałów promocyjnych oraz w dekoratorstwie.

INNE PYTANIA ?

Zadzwoń do nas!